Buty sportowe do biegania

Buty sportowe są jednym z podstawowych elementów, kiedy decydujemy się czynnie uprawiać jogging. Jeśli będą odpowiednio dopasowane, zapewnią komfort, wygodę i satysfakcję każdego dnia – bez względu na pokonany dystans. Rodzi się zatem pytanie, czym kierować się przy zakupie tego rodzaju obuwia?

Nigdy nie mierz butów na opuchniętych stopach

Udając się po zakup butów sportowych powinniśmy pamiętać o tym, aby być wypoczętym. Brzmi absurdalnie? Tylko w pierwszej chwili. Specjaliści zgodnie potwierdzają, że komfort psychiczny osoby kupującej ma bezpośrednie przełożenie na satysfakcję z zakupu. Będąc wypoczętym, silniej odczuwamy zmysły, które z kolei pozwalają nam lepiej poczuć but. A to już połowa sukcesu. Wielokrotnie jest tak, że klient poszukujący obuwia do joggingu wchodzi do sklepu i tak naprawdę nie wie, czego ma szukać. A już w ogóle nie zdaje sobie sprawy, na jakie elementy konstrukcyjne przy założeniu buta ma zwracać uwagę.

buty do biegania damskie

Asics to jeden z czołowych producentów butów do biegania

W butach do biegania najważniejsza jest amortyzacja wstrząsów

Pierwszym elementem, który należy poczuć przy kupnie obuwia do joggingu jest amortyzacja. Aby się o tym przekonać, warto ubrać dwie pary butów. Jeden o grubej podeszwie, dobrze amortyzowanej oraz but o cienkiej podeszwie, ze słabą amortyzacją. Teraz wystarczy chwilę potruchtać po twardej podłodze i zobaczyć, w której parze odczuwamy większy komfort. Jeśli już będziemy wiedzieć, czy wolimy buty sportowe mniej lub bardziej amortyzowane, wówczas warto wziąć pod lupę kwestię ich elastyczności. Tym określeniem nazywamy plastyczność i sprężystość obuwia, czyli czy bez problemów można go zginać bądź skręcać.

Buty sportowe muszą być idealnie dopasowane

Kolejnym elementem, na jaki warto zwrócić uwagę przy wyborze butów sportowych jest ich wielkość oraz dopasowanie do stopy. Wielu profesjonalistów jest zdania, żeby obuwie do joggingu było mniejsze od standardowego. Wówczas zapewni biegającemu lepszy komfort czucia. Jest to jednak wyobrażenie indywidualne, uwarunkowane osobistymi preferencjami. Nie mniej jednak, kupując pierwszą parę obuwia do joggingu warto zwrócić uwagę, aby czubki palców nie dotykały przodu buta, a już w żadnym wypadku nie mogą być zbyt duże, gdyż wtedy spowodują ucisk na stopę. Z kolei prowadząc rozważania na temat szerokości buta, wówczas pod uwagę powinniśmy wziąć dwie kwestie – cholewkę i podeszwę. Niekiedy zdarza się, że podeszwa jest wąska, wówczas staje się dla stopy zbyt ciasna. Podobnie może wyglądać w przypadku cholewki, gdyż wiele modeli butów sportowych wyposażonych jest w wewnętrzną obejmę, która na dłuższą metę może stać się przyczyną uciskania.

Related posts:

Tags: , , ,

About the Author

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top