Modele RC i ich popularność

Modele RC zaliczają się do dziedziny modelarstwa, w której modelem steruje się zdalnie za pomocą fal elektromagnetycznych. Zadaniem sterującego jest jedynie trzymanie w ręku nadajnika radiowego, posiadającego dwa manipulatory, zwane drążkami. Wychylanie drążków powoduje wysyłanie odpowiednio uformowanych sygnałów radiowych do odbiornika, który znajduje się w modelu. Odbiornik w późniejszym czasie przetwarza te sygnały za pomocą mechanizmów wykonawczych, zwanych serwami. Przetwarza je na ruchy mechaniczne, które służą do wychylania płaszczyzn sterujących. Każda z aparatur pracuje w określonym paśmie częstotliwości oraz na określonym kanale.

Modele RC dzieli się na: latające, jeżdżące oraz pływające. Rodzaj wyposażenia stosowany w poszczególnych rodzajach modelarstwa jest różny między innymi ze względu na ilość kanałów koniecznych do poprawnego kontrolowania modelu. W modelu samochodu wystarczy nadajnik oraz odbiornik dwukanałowy, który będzie umożliwiał sterowanie mocą silnika i kierunkiem jazdy. Ta aparatura umożliwia też kontrolę prostego modelu szybowca, w którym steruje się sterem wysokości i kierunku. Istotne jest jednak to, że jest ona zupełnie nieprzydatna w modelu samolotu, w którym steruje się mocą silnika, lotkami oraz innym wyposażeniem. W takim modelu RC obowiązkowo musi być zainstalowany akumulator, który będzie umożliwiał pracę odbiornika, serwomechanizmów bądź silnika. W modelach latających akumulator często stosuje się jako element wyważający model. Takie rozwiązanie daje możliwość zaoszczędzić masę modelu, ponieważ nie jest wówczas konieczne dodawanie oddzielnego balastu. Aparatury używane do modeli samolotów posiadają zazwyczaj dwa i więcej kanałów. Każdy kanał steruje się oddzielnym serwem czyli oddzielnym sterem. W prostych szybowcach wystarczy aparatura dwukanałowa, natomiast do bardziej złożonych modeli potrzebne są minimum trzy lub cztery kanały. Modele RC mogą być wyposażone w silnik elektryczny bądź spalinowy, a żadnych innych silników zazwyczaj nie stosuje się.

W modelarstwie samochodowym RC ludzie mają do czynienia z całą gamą różnorodnych modeli. Poszczególne modele RC różnią się od siebie przeznaczeniem, rozmiarem oraz stopniem zaawansowania. Do najpopularniejszych modeli zaliczają się: elektryczne modele torowe 1:12, elektryczne modele nitro 1:10, elektryczne modele torowe 1:10, elektryczne buggy 1:10, elektryczne monster trucki, modele torowe nitro 1:8, nitro buggy, nitro monster truck 1:8, wspinacze skałkowe, mini i mikro, czyli te w skalach 1:16 oraz mniejszych, aż do 1:36.

Related posts:

Tags: , , ,

About the Author

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top