Jak wybrać audiobook dla dziecka?

Każdy rodzic dba o harmonijny rozwój swojego dziecka. Dziś, w czasach, gdy internet i telewizja są praktycznie w każdym domu, coraz więcej osób szuka ich innego wykorzystania, które nie polegałoby na bezproduktywnym spędzaniu czasu na grach. Z tego powodu coraz popularniejsze robią się audiobooki – jak jednak wybrać najlepszy audiobook dla dziecka w danym wieku? Na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Najpierw trzeba zadać sobie pytanie, czym powinny się w ogóle cechować książki mówione, aby dzieci chętnie po nie sięgały. Książki tego typu to świetny sposób na pobudzenie wyobraźni dziecka bez serwowania mu wielogodzinnego wpatrywania się w ekran telewizora czy komputera. Najlepsze audiobooki dla dzieci przygotowane są na podstawie ciekawych i znanych bajek, które czytane są przez znanych lektorów o dobrej wymowie – to sprawia, że pozostają dla dziecka zrozumiałe, a jednocześnie uczą je prawidłowego posługiwania się językiem przez osłuchanie z nim. Pierwszym kryterium wyboru powinno być to, czy książka jest faktycznie przeznaczona dla dziecka w określonym wieku, a także, czy lektor, który ją czyta, robi to w odpowiedni sposób.

Trzeba mieć na uwadze, że książki mówione w niczym nie zastępują dziecku wspólnego czasu spędzonego nad lekturą. Pozwalają jednak na rozwijanie swoich umiejętności i miłe spędzenie czasu. Niejednokrotnie najlepsze audiobooki dla dzieci są sprzedawane w formie płyty z dołączoną książką, która zawiera dokładnie te same bajki. Wówczas dziecko może śledzić ilustracje – na przykład z rodzicem czy opiekunem – a w swoim czasie przekonać się do samodzielnego czytania. W niektórych przypadkach przyspiesza to u dziecka naukę czytania, ponieważ pozwala na jednoczesne słuchanie i śledzenie słów wzrokiem.

Oczywiście, najlepsze audiobooki dla dzieci to takie, które jednocześnie bawią, uczą oraz wychowują. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że każde dziecko ma swoje kryteria wobec książek, zarówno tych, które czytają im rodzice, jak również czytanych przez lektorów na nagraniach. Warto na początek wybrać kilka audiobooków zamawianych drogą elektroniczną, aby móc przekonać się, jaki rodzaj bajek najlepiej trafia w gust dziecka. Wybór najlepszych audiobooków dla dzieci nie może być przypadkowy – nie każde dziecko będzie tak samo zafascynowane opowieściami o przygodach Pana Samochodzika, jak np. baśniami. Trafienie w to, co dziecko lubi najbardziej, daje możliwość bardzo łatwego i szybkiego rozwoju mowy i umiejętności czytania, a także staje się podwaliną do innych, wspólnych aktywności, np. pobudzania wyobraźni przez odwzorowania postaci i sytuacji z wysłuchanej bajki.

Related posts:

Tags: , , ,

About the Author

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top