Więcej nie znaczy lepiej

Jesteś rodzicem jedynaka, ciocią, albo babcią, która zasypuje malucha tonami zabawek? Przeczytaj uważnie, bo ten tekst być może jest właśnie o Tobie! O dorosłych, którzy obdarowują maluchy (i nie tylko maluchy) ogromnymi ilościami często zbędnych sprzętów i zabawek. Czy jest to potrzebne? Szkodliwe, czy nie i jak wpływa na psychikę dziecka?

Nie da się ukryć, że dorośli mają tendencje do zamieniania pokojów dziecięcych w hurtownie zabawek. Dotyczy to zwłaszcza rodziców jedynaków, którzy podświadomie próbują zrekompensować dziecku brak rodzeństwa i przeważnie samych rodziców w jego otoczeniu. Jednak żadna zabawka nie zastąpi dziecku poczucia bliskości i bezpieczeństwa. Nasza pociecha wcale nie musi mieć dziesiątek gadżetów, elektronicznych zabawek, które latają, filmują, grają, a jego miejsce do odpoczynku i relaksu, a także nauki nie musi wyglądać jak hurtownia zabawek (z pewnością pięknych, czy jednak potrzebnych w takich ilościach?).

hurtownia zabawek

Hurtownia zabawek w twoim domu

Żelazna zasada psychologów brzmi- co za dużo to niezdrowo. Zabawki są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka i jest to niezbity fakt naukowy. Jeżeli sami nie damy dziecku niczego do zabawy, spróbuje samo wynaleźć coś, czym będzie mogło się bawić. Dlatego najistotniejsze jest, aby wybierane przez rodziców produkty przede wszystkim skłaniały do kreatywności, myślenia, kombinowania. To rozwija inteligencję, pamięć, sprawność motoryczną, manualną, spostrzegawczość, koordynację wzrokowo ruchową i wiele innych. Hurtownie zabawek są wypełnione naprawdę ciekawymi i wartościowymi produktami. Nie trzeba iść ślepo za aktualnymi trendami, ale warto dokładnie przyglądać się potrzebom swojego dziecka i aktywnie wspierać jego rozwój za pomocą odpowiednich pomocy. W razie potrzeby (kiedy dziecko ma wyjątkowe potrzeby i wymaga nietypowych, trudno dostępnych zabawek, które są uznawane za bardziej specjalistyczne) można zamówić konkretny towar w dobrym sklepie, lub hurtowni zabawek.

Psychologowie zgodnie twierdzą, że gaszenie własnych wyrzutów sumienia poprzez zarzucanie dziecka zabawkami przynosi mu szkodę emocjonalną. Dziecko od wczesnych lat uczy się, że wartości takie jak miłość, rodzina, przyjaźń, poświęcenie da się zastąpić poprzez dobra materialne. Niestety, taka postawa ma destrukcyjne działanie na charakter dziecka i w wieku dorosłym objawi się w postaci poważnych zaburzeń emocjonalnych, trudności w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi, przyjaźniami. Hurtownia zabawek owszem, ale nie w dziecięcym pokoju, tylko jako źródło dobrych materiałów pomocniczych do wspólnego spędzania czasu.

Related posts:

Tags: , , ,

About the Author

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top