Stabilizatory gimbal do płynnego rejestrowania nagrywanego obrazu

Gimbale to pojęcie, które początkowo może brzmieć dość dziwnie i tajemniczo. Jednak nie dla miłośników latania, gdyż ci doskonale wiedzą, cóż oznaczają. A zatem, tym terminem określa się stabilizatory do kamer, które dodatkowo ułatwiają ich swobodny obrót. Podstawową rolą tego typu mocowania w trakcie fotografowania oraz filmowania jest stabilizacja kamery w takiej pozycji, aby możliwe było oglądanie prezentowanego obrazu zawsze w takim samym położeniu.

Warto również zauważyć, że gimbal umożliwia zmianę kamery lub aparatu w ustawieniu kątowym, według uprzednio wybranej przez nas osi. Jest to funkcja niezwykle przydatna w trakcie wykonywania szerokokątnych ujęć.

gimbalStojąc przed koniecznością wyboru idealnego gimbala, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego ciężar oraz rozmiary zamontowanej kamery. Równie istotnymi zagadnieniami jest ładowność oraz odporność dostosowana do posiadanego przez nas sprzętu. Dlatego opisywane stabilizatory obrazu możemy podzielić na modele przewidziane do aparatów bezlusterkowych i kompaktowych, małych, jak i dużych lustrzanek, kamer profesjonalnych i sportowych. Jak zatem widać, ich wybór jest stosunkowo duży, więc z dokonaniem ostatecznej decyzji żaden z nas nie powinien mieć większego problemu.

Gimbal występuje na rynku w kilku wariantach. Pierwszy, o którym warto wspomnieć to ręczny, pozwalający na stabilne i płynne sterowanie filmowaniem z ziemi. Idealnie sprawdza się podczas biegania, chodzenia czy wykonywania innych typów aktywności ruchowej. Bardzo przydatną funkcją jest specjalna gałka, która umożliwia sterowanie obrazem w górę, dół, lewo i prawo, a także podgląd nagranego obrazu na monitorze. Te aspekty są szczególnie istotne w trakcie nagrywania koncertów, akcji plenerowych, spotów reklamowych czy filmowania wesel.

Gimbal 3-osiowy 360 stopni to kolejny model stabilizatora obrazu, który umożliwia zastosowanie wielu rodzajów kamer, np. Gopro Hero3, Hero4 czy iLook. Jego największą zaletą jest 360-stopniowy obrót, którego w żaden sposób nie ograniczają kable sygnałowe. Kolejny model, jaki jest dostępny na rynku to 2-osiowy, będący najciekawszą propozycją dla zaawansowanych fotografów oraz filmowców. Jego atutem jest doskonała stabilizacja dwuosiowa, która idealnie sprawdza się zarówno przy wietrznej, mało sprzyjającej pogodzie, jak i podczas skręcania maszyną latającą. Dzięki czemu w każdych warunkach zapewnia płynny obraz.

Related posts:

Tags: , , ,

About the Author

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top