Papier do drukarki – parametry

Zazwyczaj wybierając rozmaity sprzęt biurowy zastanawiamy się nad jego parametrami. Wybieramy wówczas, jaki rodzaj drukarki jest dla nas odpowiedni, który skaner wytrzyma nasze eksploatowanie czy jaki telefon z faksem jest najbardziej polecany przez użytkowników. Nie zastanawiamy się nad tym przy wyborze papieru do drukarki, jest ogromnym błędem, ponieważ przy inwestycji czasu można dowiedzieć się, jakie parametry będą dla nas najistotniejsze oraz który papier warto wybrać, aby służył wspólnie z drukarką, nie powodując żadnych jej awarii.

Pierwszym parametrem, na którym warto zwrócić uwagę, jest zastosowanie papier. Każdy papier do drukarki ma oznaczenie, które wskazuje na to, w jakich okolicznościach należy go używać. Z tego powodu inny będzie papier do drukarki laserowej, a inny do atramentowej – i na to warto zwrócić uwagę przy dbaniu o dobrą jakość wydruków. Inną kwestią jest szersze zastosowanie papieru: rozróżniamy m.in. papiery fotograficzne czy służące do wydrukowania wszelkiego rodzaju ozdobnych form drukowanych. Tutaj trzeba sprawdzić dodatkowo, czy drukarka poradzi sobie z przyjęciem takiego papieru i czy nie zepsujemy całego sprzętu.

Oczywiście, kolejnym istotnym parametrem jest format papieru do drukarki. Najczęściej stosowany jest ten w formacie A4, jednak zdarza się potrzeba druku w innych formatach. Wówczas pierwszym krokiem jest sprawdzenie, jakie formaty obsługuje nasza drukarka. Jeśli podajnik można regulować, wówczas zazwyczaj jest na nim wypisane, do jakich formatów można go zmniejszyć oraz zwiększyć.

Istotną kwestią jest gramatura papieru. Dobrej jakości papier do drukarki zaczyna się od 90 g/m2 – pozwala on zachować dobrą jakość druku. Dla drukarek atramentowych zwykle w zupełności wystarczy, podczas gdy laserowe niejednokrotnie wymagają grubszego papieru, który dochodzi nawet do 120 g/m2. Jeśli drukujemy fotografie, to gramatura naszego papieru powinna zaczynać się na ponad 150 g/m2. Inaczej jest w przypadku wszystkich dokumentów drukowanych dla nas bądź wewnętrznie dla biura – tutaj można nieco oszczędzić, wybierając papier do drukarki o gramaturze ok. 80 g/m2.

Wybór dobrego papieru to również zwrócenie uwagi na takie parametry jak rozdzielczość papieru. Generalnie zasada jest prosta – im większa rozdzielczość papieru do drukarki, tym wyższa jego jakość. Trzeba mieć jednak na uwadze, że kupienie papieru o rozdzielczości wyższej niż jakość druku w drukarce nie spowoduje, że druk będzie lepiej wyglądał, bo drukarka i tak ma ograniczone możliwości.

Related posts:

Tags: , , ,

About the Author

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top