Okna do domu pasywnego

Dom pasywny wymaga do ogrzewania osiem razy mniej energii niżeli tradycyjne budownictwo. Straty ciepła w domu pasywnym są zminimalizowane. Aby je wyrównać potrzebne są tylko pasywne źródła energii, m.in. energia słoneczna. W takim domu nie trzeba dodatkowej instalacji grzewczej, gdyż budynki są wystarczająco ciepłe. Dodatkowe ogrzanie potrzebne będzie tylko w zimie przy sporych mrozach.

Według badań specjalistów poniesione koszty budowy takiego domu zwracają się po 5-letnim użytkowaniu. Budowanie domu pasywnego koniecznie wymaga najwyższej jakości materiałów budowlanych, o ogromnej izolacyjności termicznej. Tyczy się to również stolarki okiennej.

Okna do domu pasywnego

Dostępne są specjalne okna z certyfikatem dla domów pasywnych. Firm z taką ofertą pojawia się na rynku coraz więcej. Najważniejszym parametrem przy wyborze okien będzie współczynnik przenikania ciepła (Uw < 0,8W/(m2*K) dla całego okna.

Ze względu na to, że przez okna wydostaje się najwięcej ciepła okna są bardzo ważnym elementem budynku. W przypadku domu energooszczędnego profil okna musi być wyposażony w nakładki termiczne, wzmocnienia stalowe, nakładki aluminiowe, montowane na zewnętrznej stronie ościeżnicy. Konieczne będą również wielokomorowe szyby z wysoką izolacją cieplną. Muszą być one w odpowiedni sposób zamontowane – osadzenie musi być dopasowana w taki sposób żeby dawały optymalny przebieg izotermiczny.

Okna takie zwykle montuje się na zewnątrz muru czy też izolacji. Dla pewnej szczelności miedzy ramą okien a murem, w czasie montowania używa się taśm uszczelniających. To nazywa się ciepłym montażem okien w domu pasywnym. Funkcją okien jest maksymalizowanie zysków energetycznych z promieniowania słonecznego, zatem szkło, to koniecznie musi charakteryzować się odpowiednim współczynnikiem przepuszczalności energii promieniowania słonecznego. Im wyższy współczynnik tym większe są zyski. Najkorzystniej będzie zamontować więcej okien na ścianach południowych, a ograniczyć je na innych. To gwarantuje największe zyski cieplne.

Okna do takiego domu nie są tanie bo kosztują dwa razy tyle co tradycyjne. Jednak należy pamiętać, że niosą ze sobą zyski długoterminowe. Dadzą niezawodność oraz solidność na lata. Nieprawidłowe zamontowanie takich okien nie będzie w stanie spełnić oczekiwań i funkcji, dlatego należy skorzystać z usług fachowców e tej dziedzinie. Nie róbmy nic na własną rękę jeśli się na tym nie znamy.

Related posts:

Tags: , , ,

About the Author

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top