W jakich sprawach pomoże nam radca prawny?

adwokat poznańZakres obowiązków przypisanych do zawodu radcy prawnego jest niemal tak samo szeroki, jak zakres usług świadczonych przez profesjonalnego adwokata. Różnica dotyczy jedynie kwestii reprezentacji klientów w przypadku spraw karnych i przestępstw skarbowych. W tego typu sprawach radca prawny nie może występować w sądzie, w charakterze obrońcy swojego klienta. Może jednak występować jako jego pełnomocnik, jednak bez praw przysługujących obrońcy – adwokatowi. Czym zatem może zajmować się typowy radca prawny?

Przede wszystkim są to wszelkiego rodzaju porady prawne, odnoszące się do całego spectrum przepisów prawa obowiązującego w naszym kraju. Radcy prawni zajmują się również opracowywaniem szczegółowych opinii i analiz prawnych (interpretacja obowiązujących przepisów, wskazanie obszarów możliwej działalności itp.), przygotowywaniem projektów aktów prawnych, reprezentują klientów w sądach i urzędach z wyłączeniem wspomnianych już wcześniej spraw karnych i przestępstw skarbowych. Radca prawny może zatem reprezentować klientów przy sprawach administracyjnych, cywilnych, gospodarczych, rodzinnych, sądowo-administracyjnych, w sprawach o wykroczenia itp. Zakres jego uprawnień jest całkiem szeroki i w większości spraw niemal nie do odróżnienia od zakresu uprawnień, jakie przysługują profesjonalnym adwokatom.

Zwykle z pomocy radcy prawnego korzystamy wtedy, gdy potrzebujemy porady prawnej, gdy mamy kłopot z interpretacją obowiązujących przepisów prawa, na przykład prawa podatkowego lub o działalności gospodarczej. Z pomocy radców prawnych warto korzystać także w przypadku spraw związanych z dochodzeniem odszkodowań, przy sprawach spadkowych czy związanych z kupnem/sprzedażą nieruchomości – w tym konkretnym przypadku wystarczająca może okazać się pomoc notariusza, choć ten ostatni nie ma uprawnień do świadczenia porad prawnych. Z usług radców prawnych mogą korzystać zarówno osoby prywatne, jak i właściciele firm czy jednostki mające podmiotowość prawną, na przykład stowarzyszenia, fundacje czy niektóre spółki handlowe.

Jedynie w przypadku spraw karnych i przestępstw skarbowych pomoc radcy prawnego może okazać się niewystarczająca. Choć musimy pamiętać, że już w przypadku wykroczeń, radca prawny może reprezentować nas w sądzie również jako nasz obrońca. W polskim systemie prawnym potoczne rozróżnienie pomiędzy adwokatami a radcami prawnymi może być zatem nieco kłopotliwe i prowadzić do drobnych nieporozumień. W praktyce jednak, dla przeciętnego Kowalskiego nie będzie miało większego znaczenia, czy o pomoc prawną zwróci się do radcy prawnego, czy też do adwokata.

Tekst powstał dzięki pomocy Kancelarii Radców Prawnych www.ceranek.pl

Related posts:

Tags: , , ,

About the Author

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top